Ham bal; Yüksek ısıda işlem görmeyen, pastörize edilmeyen bal anlamına gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği(2020)'ne göre; 45 °C'den yüksek ısıl işlem görmemiş ve 0.3   mm'den daha büyük filtreler ile filtre edilmiş ballar, “ham bal” olarak tanımlanabilir.Günümüzde süzme bal olarak piyasada yer alan birçok ürün, pastörizasyon ve filtrasyon aşamalarından geçerek paketlenmektedir. 

                                                                          

 

Bu aşamalarda pastörizasyon sıcaklığı balın enzim miktarını önemli derecede düşürmektedir. Zira piyasada yer alan balların büyük kısmı 68-75 C arası ısıl işleme tabi tutulmaktadır. Bunun temel nedeni kristalizasyon aşamasını engellemektir. Ancak arıdan gelen diastaz adlı enzim ısıl işlemde önemli oranda düşmektedir.

Filtrasyonda ise 50-200 mic. arası bir muamele söz konusudur. Burada amaç bal içerisindeki petek kalıntısı, arı iğnesi ve bulunabilecek  yabancı maddelerden ürünü arındırmaktır. Fakat çok düşük ölçekli filtreler , balı bal yapan en önemli madde olan polenleri tutmakta ve baldan ayırmaktadır. Bu da bal içerisinden önemli bir besin değerini kopartmak demektir.

ACHİLLEA NATURAL SÜZME PÜREN HAM BALI

Hiçbir şekilde pastörizasyona tabi olmamış 0,6 mm de filtre edilerek polen yapısı ve diastaz aktivitesi doğallığını korumuş arının beslendiği cografi ve botanik yapıyı yansıttığı, çabuk kristalize olan ve bu şekilde tüketimi tavsiye edilen besin değeri yüksek bir üründür.

                                                            

FAYDALARI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

     

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR